Slovenská kontaktní televize Živa hodlá přerušit vysílání na dobu tří měsíců z důvodu stěhování studia do nových prostor. Začátkem dubna příštího roku chce zahájit digitální terestrické vysílání v okolí Bratislavy. Podívejme se, jak dopadly plány jiných televizí, které v minulosti plánovaně přerušili vysílání. Většinou šlo o definitivní konec. Jak to bude v případě TV Živa?
České a slovenské televizní stanice čas od času přerušily vysílání zejména z provozních a ekonomických důvodů. Veřejnoprávní Česká televize tak učinila i z důvodů politických v době známé televizní krize na přelomu let 2000 a 2001. Komerční stanice ale sáhly k tomuto kroku v dobách, kdy měly vážné ekonomické problémy a čekaly na nové investory.
Slovenská VTV přerušila vysílání několikrát
„Průkopníkem“ v přerušování vysílání byla slovenská satelitní televize VTV. V jejím případě došlo k tomuto kroku několikrát. Důvodem byly především dluhy, které stanice generovala vůči dodavatelům i vlastním zaměstnancům. Nejprve se v roce 1998 uskutečnila stávka redaktorů zpravodajství, kteří odmítli vyrábět hlavní zpravodajskou relaci. V nejexponovanějším večerním čase tak televize po dobu dvou dnů vysílala jen statické logo. O několik týdnů později došlo k neplánovanému celkovému výpadku vysílání po dobu dvou dnů. Satelitní operátor Telenor to tehdy odůvodnil technickými problémy. Podle zákulisních informací ale tlačil tímto způsobem na televizi, aby vyrovnala své dluhy za šíření signálu, k čemuž částečně došlo.
Problémy pro první celoplošnou soukromou televizi na Slovensku tím ale neskončily. V roce 1999 přerušila televize vysílání na dva týdny z provozních důvodů. Rovněž k tomu došlo nečekaně bez předchozího varování. Další přerušení následovalo 11. února 2000, kdy televize oficiálně ohlásila 30-denní vysílací přestávku. Jak se později ukázalo, šlo tenkrát o definitivní konec.
Televize Luna přerušila jednou – a definitivně
S ekonomickými problémy se dlouhodobě potýkala i další slovenská televize Luna. Ta byla populární jako zajímavá plnoformátová alternativa vůči tehdy dominantní Markíze. Jenže vysílala jen v kabelových rozvodech a na satelitu a tak nikdy nedosáhla výraznějšího pokrytí. Již po půlroce provozu se dostala do vážných problémů a čekala na příchod strategického investora. V září 2001 se ucházela o lukrativní terestrické frekvence v Bratislavě, Žilině a Košicích, které nakonec získala nově vznikající televize Joj (tehdy ještě pod přímou kontrolou českých investorů TV Nova).
Když se Luně nepodařilo získat potřebné frekvence, vyhlásila dne 23. září 2001 jednoměsíční přestávku, kterou povoluje zákon. Jenže ani v jejím případě nedošlo k obnovení vysílání. Zajímavostí je, že televizi chtěl tehdy zachránit fond Argus Capital, který stál za českou satelitní TV3. Později ale od záměru upustil a nechal Lunu definitivně padnout.
TV3 se dostala do konkurzu. I přesto chtěla vysílat
Zajímavý byl rovněž příběh české regionální televize TV3. Ta chtěla nabídnout celoplošnou alternativu vůči Nově a Primě, ale nepodařilo se jí dosáhnout požadovaného pokrytí. Investor byl navíc ve sporu s původním držitelem licence Martinem Kindernayem, který kdysi provozoval pražskou a královehradeckou televizi Galaxie. Následný spor obou stran provázely i problémy kolem TV3. Ta se nejprve odmlčela v listopadu roku 2001, ale ještě před Vánoci provizorně obnovila vysílání. Další útlum přišel o půl roku později, dne 28. června 2002, kdy byl na vysílací společnost vyhlášen konkurz. Správkyně konkursní podstaty požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o možnost přerušit vysílání na dobu 30 dnů. Televize se následně dostala do platební neschopnosti, a šíření signálu již nebylo možné obnovit.
Památný titulek České televize
K 48-hodinovému přerušení vysílání se odhodlala i Česká televize. Bylo to v době tzv. vánoční televizní krize, jejíž desáté výročí si nyní připomínáme. Ve zpravodajském velíně se tehdy uskutečnila stávka. Redaktoři odmítali uposlechnout výzvy oficiálního vedení instituce a vyráběli zpravodajské relace v rozporu s pokyny tehdejšího generálního ředitele Jiřího Hodače a ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové. Vedení televize nemělo vysílání pod kontrolou a tak Jiří Hodač rozhodl o přerušení vysílání. To se ale dotklo pouze terestrických vysílačů provozovaných Českými Radiokomunikacemi. Místo standardního programu tam běžel památný titulek, ve kterém se televize divákům omlouvala za výpadek. Zajímavé je, že na satelitu a v kabelových rozvodech běžel program normálně podle plánu včetně zpravodajských relací vyráběných tzv. „vzbouřenými redaktory“. Pikantní je, že mezi vzbouřence tehdy patřil i moderátor Jiří Janeček, který Českou televizi řídí dnes.
Televize Živa přeruší…
K avizovanému přerušení vysílání se nyní chystá slovenská televize Živa. Ta se hodlá odmlčet od 1. ledna do konce března 2011. Zda v jejím případě půjde opravdu o dočasně přerušení, to ukáže čas. Proslýchá se, že televize má ekonomické problémy a zatím vysílá jen díky dobré vůli společnosti Telenor, která zajišťuje distribuci jejího signálu přes satelit. I z tohoto důvodu tedy není jasné, zda televize za tři měsíce bude ještě pokračovat.