Digitální televizní vysílání DVB-T2 se v nejbližší době rozšíří do dalších lokalit. Bude dostupné pro domácnosti, které už mají modernější televizní přijímače. Jako problém se ukazuje programová nabídka, která není pro diváka motivační.
Přechodová síť Radiokomunikací brzy pokryje 94 procent domácností
Digitální televizní vysílání DVB-T2 se v nejbližší době rozšíří do dalších lokalit. Ve čtvrtek 30. listopadu by se měl signál Přechodové sítě 12 Českých Radiokomunikací šířit i z vysílačů Jeseník-Praděd a Brno-Kojál. Díky tomu by se pokrytí Přechodové sítě 12, mělo zvýšit až na 94 procent domácností. A to už je poměrně silný dosah jedné ze tří přechodových sítí.
Zároveň by se v nejbližších měsících měla výrazněji rozšiřovat i Přechodová síť 13, za kterou stojí společnost Digital Broadcasting podnikatele Radima Pařízka. V neposlední řadě se čeká i na Českou televizi, která by ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi měla spustit svou vlastní přechodovou síť.
Pokud vše půjde podle předpokladů, mělo by se terestrické vysílání v normě DVB-T2 pomalu začít prosazovat minimálně v těch domácnostech, které už mají modernější televizní přijímače s podporou DVB-T2.
Otázkou ale zůstává, jak hodlají jednotliví operátoři motivovat své diváky k přechodu ze stávajícího DVB-T na novější a úspornější standard.
Programová nabídka zatím nepřináší hodnotu navíc
Programová nabídka na běžnou anténu by měla být i nadále dostupná zdarma. Pokud však jde o nové televizní programy, v první fázi zřejmě nebudou mít diváci důvod k nadšení. DVB-T2 totiž nenabídne prakticky žádnou přidanou hodnotu, pokud jde o nové programy.
Leccos může naznačit už pohled na programovou nabídku nynějších dvou přechodových multiplexů. České Radiokomunikace nabídnou svým divákům až 18 televizních programů (seznam stanic přinášíme na konci článku).
Žádnou novou televizi zde ale nehledejte. Momentálně zde vysílají pouze existující stanice a navíc jen v qHD rozlišení, což je kvalitativně podobné standardnímu rozlišení, tak jak jej známe z původního DVB-T.
Podnikatel Radim Pařízek do své nedávno spuštěné přechodové sítě zařadil pouze stanice RELAX a REBEL. Další programy zřejmě přidá jakmile rozšíří pokrytí. Ani v tomto případě však nelze očekávat, že by se objevily úplně nové stanice, které diváci neznají.
Česká televize plánuje ve své přechodové síti vysílat všechny své programy v HD rozlišení. Značná část lidí, kteří mají klasickou anténu, však má přístup k těmto programům v HD už dnes.
Kanál Prima MAX vysílá dva roky. Poslední dobou je konečně filmový
Filmový kanál Prima MAX oslavil své již druhé narozeniny. Původně tento program vysílal i reprízy seriálů a pořadů vlastní tvorby Primy. V průběhu posledních měsíců se však výrazněji posunul směrem k filmům.
....Přechod na DVB-T2 je nutný z technologických důvodů
Za těchto okolností je tedy přirozené, že diváci nebudou mít důvod zatím přecházet na DVB-T2. Pokud jste si v nedávné době koupili nový přijímač s podporou této normy v očekávání širší programové nabídky, zrejmě budete zklamáni. Diváci, kteří ještě nemají přijímač podporující DVB-T2, nebudou mít zatím motivaci si jej pořídit.
Zřejmě vás napadla otázka, jaký má tedy smysl přechod na vysílání nové generace, pokud v něm zatím nevysílají žádné nové programy? Důvod je ten, že stávající vysílání „první generace“ skončí za tři roky, na konci roku 2020.
Přechod na druhou generaci pozemního vysílání souvisí s uvolněním pásma pro rozvoj rychlého mobilního internetu. Přechodové sítě DVB-T2 tak budou sloužit zejména pro jednodušší přechod domácností na nový vysílací formát, a prvotně nebudou mít za cíl rozšíření programové nabídky.
Operátoři DVB-T2 sítí mají nelehký úkol
I přesto je však důležité, aby se operátoři zamysleli nad tím, jakým způsobem chtějí přitáhnout diváky k novým sítím. Pouhé překlopení existujících programů nemusí stačit, je nutné uvažovat i nad zlepšením programové nabídky. Operátoři sice nemají za cíl vytvářet nové televizní stanice, ale v zájmu přilákání publika budou muset do svých sítí přilákat i ještě nepoznané programy.
Zatímco v době přechodu z analogové na digitální televizi většina diváků tušila, že si tím výrazně rozšíří programovou nabídku, v případě DVB-T2 tento argument prozatím padá. Zatím nelze ani komunikovat možné zlepšení obrazu, jelikož většina stanic bude i nadále dostupná pouze v nižším rozlišení.
Je tedy na operátorech, čím dalším diváky přilákají.
Programová nabídka přechodových sítí DVB-T2
Přechodové sítě DVB-T2 v první fázi nemají za cíl rozšíření programové nabídky. Budou sloužit zejména pro jednodušší přechod domácností na nový vysílací formát. Až do konce roku 2020 tak budete moci přijímat prakticky ty samé televizní programy jak v původní normě DVB-T tak i v novějším standardu DVB-T2.
Přinášíme seznam aktivních a plánovaných programů v jednotlivých přechodových sítích DVB-T2.
Přechodová síť 12 – České Radiokomunikace
Aktivní programy: TV Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, TV Barrandov, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Barrandov Family, Óčko, Óčko Star, Óčko Expres, TV Noe, Šlágr TV, Šlágr 2.
Plánované programy: TV Nova, Nova Cinema, případně TUTY TV
Přechodová síť 13 – Digital Broadcasting
Aktivní programy: TV Relax, TV REBEL
Přechodová síť České televize
Plánované programy: ČT1 HD, ČT2 HD, ČT24 HD, ČT Sport HD, ČT :D/ČT art HD
Tak ono i DVBT1 chybí exclusivní obsah, natož pak do DVBT2 :-)
Není to tak docela pravda, jsou oblasti nepokryté MUX3, v mém případě Chebsko je od Krašova odstíněné pohořím Slavkovský Les, nyní je pokryté PREMUX12 ze Zelené hory, která programy MUX3 obsahuje. Navíc obsahuje některé programy z REGMUX8, tato síť zde též není použitelná k příjmu.
Dobrý den pane Liba,
děkujeme za upřesnění. Vaši myšlenku jsem použil v navazujícím článku dnes.
J.Koiš