ANALÝZA – Zpravodajská televize TA3 má po deseti letech za sebou další významný krok. Změnila vizuál, přestavěla zpravodajské studio i newsroom. Podívejme se teď, jaké změny se udály v běžných zpravodajských blocích tak jak jsme je včera vysledovali. Management a reportéři slibovali nejen vizuální ale i obsahové změny. Z tohoto pohledu je nová TA3 zatím zklamáním. Zdůrazňuji slůvko „zatím“.
TA3 se změnila k nepoznání, hlásal náš včerejší titulek dne. Management a reportéři ale slibovali nejen vizuální ale i obsahové změny. Nechme teď stranou viditelné chyby v titulcích nebo v některých pasážích zpravodajství. Mnohem více jsem se zaměřil na to, zda TA3 skutečně nabídne „více reportáží, delší reportáže, více analýz, více rozhovorů s odborníky“ a celkově větší porci obsahu, jež slibovala v každé promo smyčce. A z tohoto pohledu musím říct, že mě tato televize zklamala. Uvedu několik příkladů.
Moderátor zpravodajství Alfonz Šuran ještě v původním studiu na TA3, foto: www.ta3.com
1) Nedostatek živých vstupů
TA3 se sama chlubí tím, jak vše servíruje divákům jako první. Prý je nejlepší vidět vše živě a okamžitě, dříve než u konkurence. Z tohoto pohledu je včerejší skóre tristní. Možná mi něco uniklo, jenže v ranním a dopoledních blocích jsem neviděl jediný živý vstup, tedy kromě rozhovorů s reportéry ve studiu o tom, jak skvělá je nová TA3. Že by se na Slovensku v pondělí nedělo nic zásadního? A co Libye? Mělo to být hlavní téma dne. Jenže redaktoři dokola papouškovali již známé informace. Nějaký živý vstup s odborníkem nebo rozhovor s některým z reportérů, nic z toho nezaznělo.
Můžete namítat, že TA3 si nemůže dovolit zvláštní zpravodaje v této oblasti. S tím souhlasím. Nic jí ale nebrání v tom, aby spojila síly s někým jiným a alespoň někdo z televize zavolal kolegům do BBC nebo alespoň do České televize. Případně by se určitě našel na domácí scéně vysloužilý charismatický politik, s nímž by se dalo několik minut pohovořit.
Dalším příkladem je situace v Japonsku. Ani zde jsme se kromě běžných agenturních zpráv nic moc nedověděli. Přitom v případě Japonska by bylo s kým mluvit. Čas by si určitě udělal i zvláštní zpravodaj České televize Tomáš Etzler. Slováci přece nejsou konkurence. Nebo se nabízí i bývalý spolupracovník TA3 v New Yorku Martin Rajec, jež proslul historicky prvním živým vstupem na TA3 z Pákistánu v září 2001. Tehdejší vstup z Pešaváru byl příjemným překvapením – nyní by určitě potěšil i aktuální vstup právě z New Yorku, byť jen po telefonu. Jako promo na nové kvalitnější zpravodajství by to určitě pomohlo.
2) Reportáže nejsou delší
Délka jednotlivých reportáží se alespoň podle prvního dne nijak zásadně nezměnila. A většina reportáží i nadále postrádá přidanou hodnotu. Ano, základní informace je podána přesně a úplně. Na reportážích je ale znát, že jsou dělány v časovém presu a chybí jim aktualizace. Není chybou, když reportér udělá pro krátkost času krátkou reportáž. Chybou je, pokud ji následně neaktualizuje a nerozšíří o další známé fakty. Právě to bývá nejčastější slabinou reportérů TA3 a úzce s tím souvisí i následující problém a tím je nedostatek analytického obsahu.
Nová podoba vysílacího studia. Zdroj: TA3
3) Chybí zpravodajské analýzy
Když sledujete kontinuální vysílání ČT24, připomíná to Události, komentáře v přímém přenosu. Téměř po každé reportáži následuje živý nebo alespoň „živě opakovaný“ rozhovor s hlavním protagonistou nebo redaktorem reportáže, jež rozvíjí a aktualizuje to, co bylo řečeno. K tomu se přidávají ohlasy expertů případně si do studia sedne editor vydání, jež svými poznámkami vysílání oživuje. Na TA3 zatím nic podobného nečekejte.
Několik příkladů – v neděli vyšla v tiskových agenturách zajímavá informace pro sportovní fanoušky. Česko-slovenský klub HC Lev Poprad bude na 99% součástí ruské KHL od příští sezony a dokonce i Slovan Bratislava by měl v této soutěži hrát od roku 2012. Potvrdil to sám prezident KHL Alexander Medvěděv. TA3 tuto informaci přinesla jako čtenou zprávu přímo ze studia. Žádné další poznámky, žádný další komentář. Přitom by stačilo aby dotyčný moderátor rozebral tyto dvě věty se svým sportovním kolegou, jež stál opodál. Otázek je mnoho – co to bude znamenat pro ostatní kluby? Jaké procedury už Lev podstoupil a co ho ještě čeká na cestě do KHL? Kvůli tomu není třeba volat odborníky – stačí využít sportovní tým in-house a dát běžné agenturní zprávě nějakou přidanou hodnotu. V čem jiném má být síla zpravodajské televize?
Televize tuto informaci nerozvinula dokonce ve večerní sportovní půlhodinovce od 22:30. Zdá se tedy, že redaktoři ani editoři vůbec nezměnili své pracovní postupy. Pokud má být zpravodajství kontinuální, je potřeba se jednotlivým událostem věnovat průběžně. Podobné konstatování platí o dalších zprávách včerejšího dne. O chabém pokrytí situace v Libyi jsem se už zmiňoval. TA3 rovněž informovala jenom jednou větou i o tom, že hokejovým fanouškům se nelíbí nová hymna k Mistrovství světa. Nic ale neřekla o důvodech, ani necitovala nesouhlasné reakce z Facebooku. Ve výčtu by se dalo pokračovat, ale bylo by to zbytečné.
Pokud má TA3 opravdu přinášet kvalitnější zpravodajství a analýzy, měla by především přestat mluvit o sobě a začít více mluvit o událostech, jež nás obklopují. I když se zdá, že jsme na tuto televizi v redakci RadioTV vysazeni, opak je pravdou. Věříme, že kritikou na její adresu pomůžeme zvednout laťku kvality.
Ahoj Juraj. Vcera sa mi zdal Tvoj clanok na adresu TA3 prilis kriticky :) povedal som si: dajme im tento prvy den, nech sa spamataju zo zmien a nech sa riadne pochvalia, ten 1 den to prezijeme :) Ale dnes uz s Tebou musim suhlasit na 100%. Zistil som, ze ich spravy ma nudia, dokonca aj dnes rano – nuda, nuda, nuda. Ziadne rozsirenie sprav, nic atraktivne. A spravy sa daju robit aj zaujimavejsie. Takze ako pises – TA3 musi zmenit svoje navyky pri tvorbe spravodajstva a potom sa mozeme zacat bavit o modernej spravodajskej stanici. Obal na to maju zatial skvely. Takze treba zacat makat…
Súhlasím. Ten obal je špičkový. A myslím, že na tom obsahu sa tiež dá zapracovať a nemusí to stáť ani peniaze navyše. Chce to len pár „úderných“ porád s editormi a redaktormi a mohlo by sa to prejaviť. Len dúfam, že vo vnútri televízie ešte bude na to vôľa a nenastane uspokojenie.
Plně souhlasím s touto analýzou, sice TA3 pravidelně nesleduji, ale občas na ni přepnu. Chybí mi u ní ta aktuálnost, rozšířené zpravodajství k top témám a její analýzy. Třeba když se v posledních dnech staly dvě velké zahraniční události – Japonská katastrofa a konflikt v Libyi. Tak jsem monitoroval na satelitu zpravodajské stanice, jak o tom informují. Když jsem přepl na TA3, byl jsem zklamán. Zatímco na spousta zpravodajských stanicích běželo mimořádné vysílání, tak na TA3 běželo klasické, jako kdyby se nic důležitého nedělo. Asi by nerada nabourala své vysílací schéma.
Včera se zájmem jsem se díval na první minuty nové TA3. Když jsem viděl zpravodajské bloky, tak jsem byl zklamaný, jakým způsobem se věnuji k top témám. Obsahová změna v nové epoše TA3 není na pořadu dne. Sice o ni mluví, ale v souvislosti s novými magazíny a rozšířením vysílacího bloku z půlhodiny na hodinu. Pustil jsem si ještě o půl sedmé hlavní zprávy a první témou, kterou se věnovali byla nezaměstnanost mladých lidí. Tak jsem radši přepl na Interview ČT24, kde mě zajímal Zdeněk Škromach.